Glykemický index

Glykemický index udává rychlost využití glukózy tělem z určité potraviny. Exaktně je GI definován jako plocha pod křivkou glykémií během dvou hodin po požití dané potraviny, vyjádřená jako procento plochy pod křivkou po požití stejného množství sacharidů ve formě čisté glukózy. Vychází se z toho, že glukóza má glykemický index roven 100. Například celozrnný chléb má GI = 65, tudíž glukóza obsažená v celozrnném chlebu je tělem využita za cca 2krát delší dobu než glukóza v čistém stavu. Glykemický index ovlivňuje mnoho faktorů, jako je obsah vlákniny, postup přípravy, délka vaření dané potraviny apod. Hodnotu GI potraviny nelze brát jako jediný faktor ovlivňující reakci glykémie. Protože rychlost vstřebávání glukózy do krve také ovlivňuje celkové množství tráveniny v žaludku (čím více potravy žaludek dostane, tím rychleji se tělo snaží potravu ze žaludku dostat pryč ⇒ trávení i vzestup glykémie je tudíž rychlejší). Pro praxi to znamená to, že z potravin s nižším GI dovede tělo lépe získat a využít glukózu, kterou tyto potraviny obsahují. Také potraviny s nízkým GI nezatěžují organismus velkými výkyvy hladiny glykémie, které mohou přispívat ke vzniku diabetu II.typu. Ač je někdy glykemický index užíván jako indikátor míry uvolňování inzulínu do krve, některé potraviny s nízkým glykemickým indexem uvolňují mnoho inzulínu; pro tento účel je lépe vzít v úvahu inzulinový index. Index byl vytvořen Dr. Davidem J. Jenkinsem a jeho kolegy v roce 1981 na Torontské univerzitě. /Zdroj: wikipedie/  

Potraviny s nízkým Gl (do 55)

Zvedají glykémii po jídle velmi pomalu. Jsou vhodné pro diabetiky a při redukční dietě. Např. zelenina, ovoce, maso, vejce, zakysané neslazené výrobky, tučné potraviny (máslo apod.)

Potraviny se středním Gl (55 - 69)

Zvedají glykémii po jídle středně rychle. Např. brambory, těstoviny, kravské mléko, slazené mléčné výrobky

Potraviny s vysokým Gl (více jak 70)

Zvedají glykémii po jídle velice rychle. Nevhodné pro diabetiky (pouze jako lék při hypoglykémii). Např. rýže, pečivo a výrobky z mouky, med, sladkosti, alkohol.

Neznamená ovšem, že potraviny, které mají nízký Gl jsou sami o sobě vhodné při low carb stravování. Pořád je nutné hlídat množství sacharidů. Toto se nazývá glykemická nálož (GN). K této hodnotě se vztahuje jednoduchý vzorec:

GN= GI * množství sacharidů v gramech / 100

Hodnoty GN jsou rozděleny do tří skupin

1. Nízká GN= 0 - 10

2. střední GN = 11 - 20

3. vysoká GN= 21- 30

Pokud sníme příliš velké množství sacharidů (GN) a navíc ještě v kombinaci s vysokým GI,  bude mít organismus tendenci ukládat je do tukových zásob.  To poté vede ke zvyšování hmotnosti, zvyšování cukru v krvi, zvýšení cholesterolu a dalším zdravotním komplikacím. 

Pro příklad uvedeme třeba vodní meloun. Má sice nízkou  glykemickou nálož (obsahuje 4g sacharidů na 100g; GN je tedy 2,84. Má ovšem vysoký glykemický index (71) což je velice nevhodné - zvedá glykémii po jídle velice rychle. Navíc určitě nesmíme pouze 100g melounu, ale dopřejeme si ho minimálně jednou tolik.  :-)

Naopak pokud sníme například hlávkový salát, budeme na tom o poznání lépe. Hlávkový salát má glykemický index 9. Glykemickou nálož má 0,27. Navíc 100 g hlávkového salátu je již pořádná porce. To znamená, že glukoza z hlávkového salátu je využita 10krát déle než z melounu.

Pokud se nám hladina cukru v krvi zvedá rychle, máme dříve hlad a tak sníme větší množství jídla než je potřeba. 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky